Ministerul Mediului

Agenția de Mediu

Atelier de lucru privind îmbunătățirea Sistemului Informațional „Registrul național al emisiilor și al transferului de poluanți”

Published on: Thu, 03/02/2023 - 09:28
Press Release Type: 

La data de 28 februarie 2023, Agenția de Mediu în comun cu AO EcoContact, experții Participatio Ltd din Germania, cu participarea reprezentanților Ministerului Mediului, au organizat o întrunire de lucru cu autoritățile publice centrale responsabile de mediu, ONG-uri, precum și operatori economici, în scopul îmbunătățirii procesului de raportare și implementare a Registrului național al emisiilor și al transferului de poluanți (RETP).

 

Participanții, în discuțiile purtate, s-au axat pe următoarele aspecte: analiza situației actuale RETP, prezentarea și evaluarea realizărilor. Un accent deosebit a fost pus pe identificarea dificultăților actuale și a necesităților viitoare privind funcționarea și îmbunătățirea RETP.

 

Una dintre atribuțiile Agenției de Mediu este operarea cu datele din Sistemul Informațional „Registrul național al emisiilor și al transferului de poluanți” (SI RETP), raportate de către operatorii industriali care desfășoară una sau mai multe activități. În acest sens Agenția de Mediu a venit cu unele propuneri de ajustare
a SIA RETP precum:

  • Stabilirea clară a criteriilor de încadrare în raportare (praguri) pentru întreprinderi
  • Simplificarea procedurii de autentificare (accesarea prin Mpass cu semnătura întreprinderii)
  • Ordonarea în fișierele de calcul a informației pentru fiecare categorie de instalație (delimitarea fișierelor după categorie de instalație pentru a ușura procesul de completare de către agentul economic)
  • Modificarea formatului numeric în fișierul de calcul (cu mai puține simboluri, rotunjire)
  • Crearea modulului de extragere a rapoartelor (descărcarea datelor masive, bază de date cu toți indicatorii existenți în raportare)

 

La final, participanții au stabilit de comun acord etapele următoare privind îmbunătățirea funcționalității RETP, care includ consolidarea capacităților operatorilor privind utilizarea RETP-ului, creșterea interesului operatorilor față de utilizarea acestuia, precum și suplinirea bazei de date cu informații de mediu. Punerea în aplicare a Registrului Național al Emisiilor și Transferului de Poluanți va facilita elaborarea rapoartelor naționale în cadrul tratatelor multilaterale de mediu, la care Republica Moldova este parte.